İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin inkişafında mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. Bu səfər iki ölkə arasında siyasi dialoqun gücləndirilmöəsi, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi və enerji sahəsində tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev Serbiyanın Prezidenti Aleksandar Vuçiç ilə görüş keçirib. Görüş zamanı iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər ölkələrinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Enerji sahəsi Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin əsas istiqamətlərindən biridir. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır və bu kontekstdə Serbiya ilə əməkdaşlıq xüsusi önəm kəsb edir. Təbii qaz ixracı, enerji layihələri və infrastrukturun inkişafı məsələləri danışıqlarda prioritet mövzular sırasında olub. Bu əməkdaşlıq Serbiyanın enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə, Azərbaycanın isə Avropa bazarındakı mövqeyinin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Səfər çərçivəsində iqtisadi forum və işgüzar görüşlərin keçirilməsi də əməkdaşlığın praktik müstəviyə keçməsinə şərait yaradıb. Sahibkarlar və rəsmi nümayəndələr arasında aparılan müzakirələr investisiya imkanlarının artırılması, birgə müəssisələrin yaradılması və ticarət dövriyyəsinin genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olub. Xüsusilə nəqliyyat-logistika sahəsində əməkdaşlıq Orta Dəhliz imkanları fonunda yeni perspektivlər açır.
Humanitar və mədəni sahədə əlaqələrin genişləndirilməsi də diqqət mərkəzində olub. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı və dostluğu daha da gücləndirir. Bu istiqamətdə tələbə mübadiləsi proqramları və mədəni tədbirlərin təşkili münasibətlərin uzunmüddətli inkişafına xidmət edir.
Səfərin digər mühüm nəticələrindən biri də siyasi dialoqun davamlı xarakter almasıdır. Müntəzəm yüksək səviyyəli görüşlər iki ölkə arasında etimad mühitini daha da möhkəmləndirir və strateji əməkdaşlığın institusional əsaslarını gücləndirir.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin dinamik inkişaf etdiyini göstərir. Bu səfər siyasi, iqtisadi və enerji sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə yanaşı, regional sabitlik və qarşılıqlı faydaya əsaslanan tərəfdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verir. Gələcək perspektivlər göstərir ki, Azərbaycan–Serbiya əlaqələri qarşıdakı illərdə daha da dərinləşəcək və strateji məzmun kəsb edəcək