15 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Serbiyaya rəsmi səfər edib. Səfər çərçivəsində Belqradda bir sıra mühüm görüşlər və tədbirlər keçirilib
Görüş haqqında SOCAR-ın “Neft Kəmərləri” İdarəsinin gənc əməkdaşlarından və YAP-ın fəalı Ləman Qasımovanın “Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında ikitərəfli münasibətlər: strateji tərəfdaşlıq və enerji əməkdaşlığı” adlı məqaləsini sizə təqdim edirik:
Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında ikitərəfli münasibətlər: strateji tərəfdaşlıq və enerji əməkdaşlığı
Azərbaycan Respublikası ilə Serbiya Respublikası arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, etimad və strateji tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslanır. İki ölkə arasında diplomatik əlaqələr qurulduğu gündən etibarən siyasi dialoq davamlı şəkildə inkişaf etmiş, əməkdaşlıq müxtəlif istiqamətlər üzrə genişlənmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vučić arasında keçirilən görüşlər və qarşılıqlı səfərlər əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu nümayiş etdirir. Dövlət başçıları tərəfindən aparılan müntəzəm dialoq ikitərəfli münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını təsdiqləyir.
Azərbaycan ilə Serbiya arasında əməkdaşlıq siyasi, iqtisadi, humanitar və enerji sahələrini əhatə edir. Xüsusilə enerji sektoru tərəfdaşlığın əsas istiqamətlərindən biridir. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu fonunda Serbiya ilə qaz təchizatı sahəsində əməkdaşlıq yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur. Bu əməkdaşlıq regionda enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi və dayanıqlı enerji təminatı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşdırılan beynəlxalq enerji layihələri Avropanın enerji xəritəsini yenidən formalaşdırır. Bu kontekstdə Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə həyata keçirilən təbii qaz ixracı Avropa ölkələri üçün etibarlı və uzunmüddətli tərəfdaşlıq modelini təqdim edir. Serbiya da bu əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan qazının tədarük olunduğu ölkələr sırasına qoşulmuşdur.
Eyni zamanda, iki ölkə arasında nəqliyyat, infrastruktur, investisiya, tikinti və kənd təsərrüfatı sahələrində də əməkdaşlıq inkişaf edir. Azərbaycan şirkətləri Serbiyada müxtəlif layihələrdə iştirak edir, bu da iqtisadi əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verir.
Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də bir-birini dəstəkləyir, qarşılıqlı olaraq suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə hörmət nümayiş etdirirlər. Bu amil münasibətlərin möhkəm siyasi təməl üzərində qurulduğunu göstərir.
Mövcud əməkdaşlıq dinamikası göstərir ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri qarşıdakı illərdə daha da genişlənəcək, xüsusilə enerji təhlükəsizliyi və iqtisadi tərəfdaşlıq sahəsində yeni imkanlar yaradılacaqdır. Strateji tərəfdaşlıq modeli hər iki ölkənin milli maraqlarına və regional sabitliyə xidmət edir.